KING'S IT WORLD
please register to watch content in detail
THANKS
ADMIN KINGSIT WORLD

KING'S IT WORLD


 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
kings it world text ad
KINGSITWORLD CALENDAR
Follow me on G+
KINGSITWORLD WEATHER
Latest topics
» QURAN MAJEED KE TAFSEER
Mon Aug 20, 2012 2:59 am by YOUSUFHALI

» PHY301 CIRCUIT THEORY REFERENCE BOOK
Wed Jul 25, 2012 11:36 am by shabbir1915

» MTH202 ASSIGNMENT NO 3 SOLUVED
Mon Jun 11, 2012 9:51 am by jaffarhussain

» Retrieve the DTC In the Jewel Module of 1995 Ford
Thu May 31, 2012 11:51 am by obd2tool

» How you can Obvious the Check Engine Light on the
Thu May 31, 2012 11:43 am by obd2tool

» send free sms and send free sms update on facebook
Tue May 15, 2012 8:33 pm by rizwan269

» United Bank Limited (UBL) - Fee Deposit
Thu May 10, 2012 3:33 pm by irumnaz

» PHOTO MIXER SOFTWARE
Fri Apr 20, 2012 10:02 am by sacredwkb

» Entrepreneurship Survey
Thu Mar 08, 2012 2:20 pm by Admin

» Fall 2011 Semester Result Announced
Thu Mar 08, 2012 2:19 pm by Admin

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
kings it world text ad
Social bookmarking
Social bookmarking Digg  Social bookmarking Delicious  Social bookmarking Reddit  Social bookmarking Stumbleupon  Social bookmarking Slashdot  Social bookmarking Furl  Social bookmarking Yahoo  Social bookmarking Google  Social bookmarking Blinklist  Social bookmarking Blogmarks  Social bookmarking Technorati  

Bookmark and share the address of KING'S IT WORLD on your social bookmarking website
visitors counter
Powered by website analytics technology.
Keywords
STA301 FALL final solved quran term assignment SPRING mth302 mgt502 cs403 2010 CS302 paper MCM301 midterm MTH202 mth301 2011 cs401 papers MKT621 cs605 quiz MTH101 cs101
kings it world text ad
FLAG COUNTER
free counters
LIVE TRAFFIC

Share | 
 

 MTH302 ASSIGNMENT NO 1 SOLUTION

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Scorpio
Posts : 638
Points : 2155
Reputation : 19
Join date : 2010-05-15
Age : 29
Location : islamabad

PostSubject: MTH302 ASSIGNMENT NO 1 SOLUTION   Tue Nov 02, 2010 12:39 pm

Question 1:
If the basic salary of an employee is Rs. 37000 and allowances are Rs. 22,000.
What is the taxable income of employee?

Solution:
Basic salary = 37000
Allowances = 22,000
As we now that allowance is always 50% of the basic salary
So here basic salary is 37000 * 50 / 100 = 18500
And 22000 - 18500 = 3500
Hence 3500 Rs. of allowances are taxable.
Total taxable income = 37,000 + 3500 = 40,500 Rs

Question 2:
If the salary and allowances of an employee is as follows:
Basic salary = Rs. 12,000
House Rent Allowance = 45%
Conveyance Allowance = 5%
Utilities Allowance = 7%

Group Insurance/Medical = 0%
Misc. Social Charges = 5.8%
There are 12 casual, 24 earned and no sick leaves per year where as normal working days er month are 26. Find the Gross remuneration of the employee.

Solution:-
Basic salary=12000
House rent allowance = 45% = 45/100 = 0.45 = 0.45*12000 = 5400
Conveyance allowances = 5% = 5/100 = 0.05 = 0.05*12000 = 600
Utility allowances = 7% = 7/100 = 0.07 = 0.07*12000 = 840
Group insurance/Medical = 0% = 0
Total Allowances = 5400 + 600 + 840 = 6840
Misc. Social Charges = 5.8/100 * 18840 = 1092.72

Gross salary =12000 + 6840 = 18840
Cost of casual leave per year=12/(26*12)*18840*12 = 8695.38
Cost of earned leave per year=24/(26*12)*18840*12 = 17390.76

Sick leave = 0
Total cost of leaves = 26086.14/ 12 = 2173.845

Now Find Gross Remuneration By Your Self…

Question 3:
A trade discount series of 20, 10, and 5 is offered on an item which has a list price of Rs.9100. Find the amount of discount and the net price.

Solution

TRADE DISCOUNT
Net Price = L* (1 - D)*(1 - D)*(1 - D)
= 9100 *(1- 0.2)*(1-0.1)*(1-0.05)
=9100 *(0.Cool*(0.9)*(0.95)
=9100*0.684
=6224.4
DISCOUNT
Net price = 9100 - 6224.4
= 2875.6

Question 4:
If your goal is to have an amount of 325000 in seven years and you can get interest rate of 9% per annum compounded annually. How much would you need to invest now?

Solution:

Given
n = 7
i = 9 %
F. V = 325000
As we know that
F.V = P.V (1 + i ) ^ n
325000 = P.V (1 + 0.09)^ 7
325000 = P.V ( 1.83)
P. V = 325000/1.83
P.V = 177595.62 answer
Question 5:
If you start saving Rs. 28,000 at the end of each six month, and you get interest rate 11% per annum) compounded semi-annually, how much will you have accumulated at the end of 20 years?

Solution:

Given
n = 20 x 2 = 40
i = 11% = 0.11/2 =0.055
P. V = 28000
As we know that
F.V = P.V (1 + i ) ^ n -1 /i
F.V = 28000 (1 + 0.055)^40 - 1 / 0.055
F.V = 28000 ( 136.60)
F. V = 3824800
F.V = 3824800 answer
Question 6:
The price of an item decreased from Rs. 856 to Rs.752. What is the percentage change in price of item?

Solution

Percentage change in price of item
856 - 752 = 104
Percentage change =104/856 *100 = 12.149%
Question # 7
Suppose you can afford to pay 9,000 per month on a loan. How much can you borrow if he loan is for a period of 15 years and the interest rate is 5% per annum compounded monthly?

Solution

Given
n = 15
m =12
i = 5%
P .V = 9000
As we know that
F.V = 9000 ([1 - 1/(1+i/m)^n*m]/i/m
F.V = 9000([1 -1/(1+0.05/12)^15*12]/0.05/12
F.V = 9000([1 - 1/(1+0.0041667)^180]/0.0041667
F.V = 9000([1 - 1/(1+0.0041667)^180]/0.0041667
F.V = 9000([1 - 1/(1.0041667)^180]/0.0041667
F.V = 9000([1 - 1/2.1137]/0.0041667
F.V = 9000([1 - 0.4731]/0.0041667
F.V = 9000[0.5269]/0.0041667
F.V = 9000[126.4549]
F.V = 1138094 answer


Back to top Go down
View user profile
 
MTH302 ASSIGNMENT NO 1 SOLUTION
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Astrometric Solution for HD 196885 Ab
» A Boutique and an assignment against me.
» New Baby, New Assignment, Old Dress
» Clydesdale horse assignment
» Cost accounting- CS Executive assignment

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
KING'S IT WORLD :: EDUCATION :: ASSIGNMENTS-
Jump to: